دانستنی های سولاریوم

0

عامل اصلی برنزه شدن پوست، اشعه ی ماورای بنفش خورشید (UV)است که به ۳جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می شود. این اشعه با وجود فایدههایی مثل تولید ویتامینD در بدن می تواند بسیار مضر باشد.
سولاریوم دستگاهی است که ماورای بنفش UVB5%وUVA5% توسط لامپ های فلورسنت مخصوص که نوری شبیه نورآفتاب تابانده می شود تا پوست برنزه شود .
با آنکه ادعا می کنند دستگاههای سولاریوم کم خطرتر از تابش مستقیم آفتاب است،ولی از اشعه ی ماورای بنفش استفاده می شود.
به خاطر مضر بودن این اشعه و استفاده ی بی رویه ی بعضی افراد از آن، سازمان بهداشت جهانی قوانینی برای کنترل این پدیده تعریف کرده و به چند گروه درباره ی برنزه کردن پوستشان هشدار داده است :
– یکی افرادی که دارای پوست شماره ی ۱ و ۲ هستند، یعنی کسانی که معمولا موهای بور و چشمهای روشن دارند و اشعه ی ماورای بنفش، به پوست آنها بیشتر از بقیه آسیب می رساند.
– دومین گروه، افراد زیر ۱۸سال هستند که نباید از دستگاههای سولاریوم استفاده کنند یا حمام آفتاب بگیرند. زیرا خطر سرطان پوست درسنین بالاتر در آنان بسیار بالاترمیرود .
– همچنین کسانی که کک و مک و خالهای زیاد، زخمهای پوستی یا سابقه ی آفتاب سوختگی در بچگی و در هر مرحلهای از زندگی شان داشتهاند.
– در ضمن افرادی که داروی خاصی مصرف می کنند، باید قبل از برنزه کردن با پزشک معالجشان مشورت کنند.
-سازمان بهداشت جهانی به خانمها هم توصیه کرده که موقع برنزه کردن از لوازم آرایشی استفاده نکنند، چون ممکن است اشعه ی ماورای بنفش برایشان ایجاد حساسیت کند.
سال ۱۹۷۰در امریکا و اروپا گروههای مختلف از هر رده ی سنی، خودشان را زیر آفتاب کباب می کردند، بدون اینکه بدانند برنزه شدن می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان در ۱۰ تا ۲۰ سال بعدی عمرشان باشد.در ضمن آب مرواردید ، در چشم ،پیری زود رس ،ضعف سیستم ایمنی ، نیز از دیگر عوارض سولاریوم می باشد.
سال ۲۰۰۵ میزان سرطان پوست شدیدا در حال افزایش است، ولی طرفداران خورشید همچنان به برنزه کردن خود مشغولاند! لایه ی اوزن در سرتاسر کره ی زمین نازک تر شده است و حفرههای موجود در آن، که تهدیدی برای پوست به شمار می روند، همچنان در حال افزایش هستند.
کسانی که شیفته ی برنزه شدن هستند، مثل سیگاریها، هرچه از مضرات اشعه ی ماورای بنفش بشنوند و بخوانند، باور نمی کنند یا اگر هم باورشان شود، آن روز را دورتر از آن می بینند که بخواهند از ترسش پا روی دلشان بگذارند و قید تیره کردن پوستشان را بزنند.
اما پزشکان راجع به عوارض اشعه ی ماورای بنفش خورشید، با اطمینان تر از مضرات سیگار کشیدن حرف می زنند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO)سولاریوم راجهت زیبایی تایید نمی کند .استفاده از سولاریوم بدون عینک مخصوص سبب تغییرات چشم مانند ARC EYC میشود که زیبایی وسلامت چشم را به مخاطره می اندازد.
اشعه ی ماورای بنفش واقعا باعث سرطان پوست می شود؟
یک قسمت از اشعه ی UV می تواند سرطان پوست ایجاد کند. UVB که بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ نانومتر طول موج دارد، در صورت تماس مکرر با پوست این تأثیر را می گذارد. UVA هم که طول موجش بین ۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر است، خاصیت انعطاف پذیری پوست را از بین می برد و باعث پیری پوست می شود.
UVA، سریع تر باعث تغییر رنگ پوست می شود، به طوری که در عرض یکی دو ساعت تماس با آن، رنگدانه های پوست زیاد می شود و قهوه ای شدن اولیه ی پوست، ناشی از همین اثر است.
اما تأثیر UVB دیرتر مشخص می شود، اگر میزان اشعه زیاد باشد، UVB هم رنگدانه های پوست را با دو سه روز تأخیر تحریک می کند. تأثیر این اشعه و دوامش هم بیشتر است و از همین مکانیزم است که در سالن های سولاریوم برای تحریک رنگدانه های پوست استفاده می شود.
آیا می توان گفت چند بار استفاده از سولاریوم یا حمام آفتاب، می تواند منجر به این عوارض شود؟
قدر مسلم با یکی دو بار برنزه کردن، عوارض شدیدی ایجاد نمی شود. اما اگر این کار در درازمدت ادامه پیدا کند و دفعات تکرار تماس با UV زیاد شود، اثر تجمع رنگدانه ها باعث ایجاد سرطان پوست و قبل از سرطان، باعث از بین رفتن قوام پوست می شود. در نتیجه پوست فرد، لطافت خودش را از دست می دهد.
آیا می شود به افرادی که قصد برنزه کردن دارند توصیه کرد این کار را انجام ندهند؟
به دفعات محدود ضرر ندارد. اما کسی که این کار را انجام می دهد، قطعا این رنگ را برای پوستش می پسندد و دوست دارد که باز هم تکرارش کند و همین تکرار است که مشکل ایجاد می کند. هر کسی مختار است با دانستن عواقب هر کاری، آن را انجام دهد، اما افرادی که علاقه مند به برنزه کردن هستند، باید بدانند که در سالهای آینده حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند نسبت به همسن و سال هایشان پوست پیرتر و شکسته تری خواهند داشت.
برای کسانی که تمایل به برنزه کردن دارند استفاده از کرم های برنزه کننده به مراتب بهتر است تا استفاده از سولاریوم زیرا در آن از نورماورای بنفش استفاده نمی شود وخطر سرطان پوست یا پیری زود رس را ندارد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ