چگونه والدین با لجبازی کودک خود برخورد کنند؟

1

نحوه مقابله والدین در برابر لجبازی کودک

این روزها آنقدر والدین درگیر گرفتاری‌های خود هستند که دیگر حوصله‌ای برای جر و بحث و مقابله با درخواست‌های پی‌در‌پی و بی‌جای فرزند خود ندارند. در مقابل می‌توان گفت که فرزندان نیز این موضوع را به خوبی فهمیده‌اند و البته یاد گرفته‌اند که برای رسیدن به اهداف خود و یا هر چیزی که دوست دارند، آنقدر لجبازی کنند تا پیروز این میدان شوند.

لجبازی کودک

در اغلب موارد می‌توان گفت که در این راستا کودکان موفق عمل می‌کنند و از همین جاست که جرقه‌ی مخالفت‌ها و لجبازی‌های فرزندان با والدین شروع می‌شود. اما تمامی این مشکلات با راه‌ حل‌های موثری که از لجبازی فرزندان جلوگیری می‌کند و خانه شما را از یک منطقه جنگی به بهشتی آرام تبدیل نماید.

راهکارهای اولیه برخورد والدین با لجبازی کودک

شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که با خود بپرسید چگونه می‌توان با لجبازی کودکان برخورد کرد؟ در پاسخ این سوال باید گفت که عوامل بسیاری هستند که بر لجبازی کودکان تاثیر می‌گذارند. علت اصلی این اختلال در خانواده را می‌توان احساس درماندگی کودک ناشی از عدم توانایی کافی برای انجام امور مربوط به خودش دانست و یا شرایطی که مطابق میل کودک نیست. یادتان باشد که بسیاری از لجبازی‌های کودکان ریشه در سبک رفتاری والدین دارد.

 پذیرش خطا: اولین قدم در مقابله با لجبازی کودکان این است که خطای وی را بپزیرید. بهتر است به عنوان والدین کودک خود، رفتار‌های او را با توجه به سن و جنس وی مورد ارزیابی قرار دهید و خطا‌ها و رفتار‌های او را به شخصیتش ارتباط ندهید. البته کودک نیاز است که مسئول کار‌ها و رفتارهایش باشد، اما لازم است مواظب باشید که او را سرزنش نکنید و به او حق دهید که گاهی اشتباه کند.

بی توجهی: سریع‌ترین راه خلاصی از لجبازی کودک بی‌توجهی است، چرا که بیشتر کودکان با این ترفند دوست دارند که توجه والدین را به خود جلب کنند. شما نمی‌توانید برای کودکی که در حال داد و فریاد است، دلیل و منطق بیاورید، بنابراین تلاش زیادی هم برای این کار نکنید.

وقتی می‌بینید کودک در حال جیغ و فریاد است، سعی کنید با بی‌توجهی کامل به کار خود بپردازید. مراقب باشید که در آن زمان اصلا به کودک نگاه نکنید، چون حتی یک نیم نگاه کوتاه هم می‌تواند قطع شدن سرو صدا و لجبازی کودک را به تعویق بیندازد.

 تنبیه کودک با تکنیک وقفه: تکنیک وقفه یکی دیگر از راه حل‌های برخورد با کودکان لجباز است. اگر کودک دو الی سه ساله است، او را در اتاق دیگری بر روی یک صندلی بنشانید و خودتان بیرون بیایید و به جایی بروید که او شما را نبیند، ولی یادتان باشد که دورا دور او را زیر نظر داشته باشید. در رابطه با یک کودک بزرگتر می‌توانید وی را به تنهایی به اتاقش بفرستید.

تقویت رفتار درست: وقتی کودک بداخلاقی نمی‌کند و جیغ نمی‌کشد به او توجه بیشتری کنید. اگر فکر می‌کنید که لجبازی کودک برای جلب توجه شما بوده است، وقتی لجبازی نمی‌کند به او توجه نشان دهید. همچنین شما م‌توانید در این راستا به کودک خود برای رفتارهای خوب و همکاری‌ فوق‌العاده‌اش پاداش دهید و یا از جدول تشویقی کمک بگیرید.

ارتباط نزدیک داشتن با کودک: یادتان باشد که وقتی کودک خود را مجبور به انجام کاری که به دلخواه او نیست می‌کنید، خودتان باعث لجبازی هر چه بیشتر کودک خود می‌شوید. با این کار ممکن است که کودکتان نافرمانی کند و دقیقا به انجام همان کاری که وی را نهی کرده‌اید، ترغیب شود.

مثلا اگر از وقت خواب کودک شش‌ساله‌تان گذشته است و او هنوز اصرار دارد که کارتون تماشا کند، نباید با اجبار به سمت تختِ خواب او را هدایت کنید. برای جلوگیری از لجبازی کودک می‌توانید در کنارش بنشینید و خودتان را به کارتونی که تماشا می‌کند، علاقه‌مند نشان بدهید تا با مشاهده‌ی ابراز همدلی شما نرم شود و راحت‌تر به حرف‌ شما گوش کند.

حق انتخاب دادن به کودک: در مواقع بسیاری کودکان دوست ندارند از طرف والدین امر و نهی شوند. به پیشنهاد می‌کنیم به ‌جای اینکه به کودک لجباز خود امر و نهی کنید، به او حق انتخاب بدهید. مثلا بگویید: “اکنون وقت خواب شماست، دلت می‌خواهد کدام قصه مورد علاقه‌ات را برایت بخوانم” و سپس اسم چند قصه را نام ببرید.

 اگر کودکتان در مقابل این رفتار نافرمانی کرد، آرامش خود را حفظ کنید و با جدیت چند بار وقت خواب کودک را به او یادآوری کنید و با تکرارِ این موضوع ناخودآگاه کودک ترغیب می‌شود که کوتاه بیاید.

کنترل خشم و حفظ آرامش: زمانی که کودک شما شروع به لجبازی می‌کند و در مقابل شما با داد و بیداد پاسخ وی را می‌دهید، گفت‌و‌گوی عادیِ بین شما و کودک‌تان در نهایت به جایی کشیده می‌شود که از هر دو طرف‌ فقط صدای جیغ شنیده می‌شود.

سعی کنید در این شرایط خونسرد و آرام باشید، چرا که عصبانیت شما فقط شرایط را وخیم‌تر می‌کند، همچنین اگر فکر می‌کنید کنترل عصبانیت خود را از دست می‌دهید از اتاق خارج شوید، چرا که در غیر این صورت موجب لجبازی کودک به صورت مجدد می‌شوید.

همکاری کردن و درک متقابل کودک: برای اینکه کودک‌ خود را به انجام کار خاصی ترغیب کنید، بازی‌های سرگرم‌کننده برای او ترتیب دهید. مثلا اگر کودک لجباز اسباب‌بازی‌هایش را جمع‌وجور نمی‌کند، اول خودتان دست به کار شوید و سپس از او بخواهید که در امرِ مرتب کردن اسباب‌بازی‌ها به‌عنوان دستیار ویژه همراهی‌تان کند. این ترفند‌های ساده و رفاقت با کودک برای مقابله با لجبازی کودک معمولا جواب می‌دهند.

نکات جادویی برای برخورد با لجبازی کودک توسط والدین

شما برای این که لجبازی کودک خود را به کمترین حالت ممکن کاهش دهید، نیاز است که محیط منزل را به دور از تشنج نگه دارید. در نظر داشته باشید که در اغلب موارد کودکان در محیطی امن و جدای از دیگران زودتر لجبازی را کنار می‌گذارند، اگرچه می‌بایست والدین نیز قاطع باشند و حرف خود را تغییر ندهند و حرف و عمل‌ خودشان را برای فرزندان یکی کنند.

لجبازی کودکان با والدین

هرگز افکار و احساسات کودک‌ خود را نادیده نگیرید و با او ابراز همدردی کنید. بگذارید کودک‌ شما کار‌هایی را که بدون کمک والدین می‌تواند انجام دهند را خودش به پایان برساند. با این کار والدین به او نشان می‌دهند که مورد اعتمادشان است. کودکان‌تان همیشه در حال مشاهده‌ی رفتارهای والدین خود در گفتار و عمل هستند پس همان‌گونه رفتار کنید که دلتان می‌خواهد کودکتان با شما رفتار کند.

در پایان لازم است بدانید که تمام راه‌کارهایی که در رابطه با کاهش لجبازی کودک در این مقاله مطرح شد، ممکن است بر روی رفتار فرزند شما موثر نباشد، در این حالت والدین با شکست روبرو می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم در این شرایط با یک متخصص و یا مشاوره خانواده مشورت نمایید تا دلیل لجبازی کودک و ناتوانی او در کنترل احساساتش را ریشه یابی کنید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

1 دیدگاه

ارسال یک پاسخ